info@malikabaci.com +90 533 134 71 32
Göztepe Mah. Bağdat Cad. Çiçek Apt. No: 173/7 Kadıköy - İSTANBUL

Dolgu Uygulamaları

Estetik

Dolgu işlemleri özellikle yüzde yaş, kilo alıp verme, genetik vb etkilerle yaşlı ve yorgun ifadenin giderilmesinde en önemli yardımcımızdır. Örneğin, Burun kenarından aşağı doğru inen çizgiler (nazolabial) kişiye mutsuz, yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Ayrıca ince dudaklar, kaş arasındaki derin çizgilerin doldurulmasında da en sık başvurduğumuz işlemlerdendir.

Dolgu malzemeleri iki türlüdür. Dışardan verilen ve cerrahi yöntem ile kişinin kendi yağından elde edilen dolgular. Ameliyatsız güzellik bölümünde dışardan uygulanan dolgulara çok kısa bir şekilde göz atalım:

Dışarıdan verilen dolgu malzemeleri 8-12 ay ile 2-3 yıl arasında etki gösterirler. Bu dolgu malzemelerinde daha uzun etki süreli olanların kullanılmasını önermiyoruz çünkü bunlar ileride çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Kısa etki süreli olan dolgularda ters reaksiyonlar görülmesi çok nadirdir. Herhangi bir reaksiyon veya memnuniyetsizlik olsa dahi etkisi 8-12 ay içinde geçer ve uzun süreli komplikasyonlara neden olmaz. İşlem yapılacak bölgeye önce uyuşturucu bir krem sürülerek o bölgenin enjeksiyona direnci arttırılır ve uygulama yapılır. İlk 2-3 üç ödem görülmesi çok normaldir. Hasta daha sonrasında uygulama yapılan bölgede hiçbir şekilde yabancı madde hissetmez. Uygun hastaya yapıldığında sonuçları yaşlanma etkilerini geciktirici ve hastanın kendini mutlu hissetmesine neden olan bir ameliyatsız güzellik yöntemidir. Ayrıca burun estetiği için gelen bazı hastalarda ( nadir de olsa) eğer ki burun yapısı uygun ise yapılacak bir dolgu ile ameliyat sonucu alınabilir.

Dolgu uygulamalarında hangi maddeler kullanılır? Dolgu uygulamalarında günümüzde en sık hyalüronik asit kullanılmaktadır. İnsan vücudunda doğal bir şekilde hali hazırda bulunan ve cilde esneklik kazandıran hyalüronik asit; dolgu uygulamalarında kullanılmak amacı ile laboratuvar ortamında hazırlanmaktadır. Hyalüronik asit diğer maddelere oranla güvenilirdir ve risk faktörü barındırmamaktadır.

Dolgu maddeleri alerji yapar mı? Dolgu uygulamaları her ne kadar cerrahi dışı basit bir işlem olarak görülse de mutlaka alanında uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Kişinin cilt tipi, uygulama alanlarının konumu gibi değerlendirmeler sonucunda kullanılacak maddenin seçimi de uygulamanın başarı açısından büyük önem taşımaktadır.

Dolgu uygulamaları; Nitelikli ve kaliteli maddeler kullanıldığında alerjik reaksiyona yol açma riski oldukça düşüktür.

Dolgu maddesi kanser yapar mı?Dolgu uygulamalarında kullanılacak madde ve kişinin doku tipin’in nitelikli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Günümüzde pek çok kişi dolgu uygulamalarının kanser yapacağını düşünse de risk faktörlerinin tamamının önüne geçildiğinde geçerli olmamaktadır.