info@malikabaci.com +90 533 134 71 32
Göztepe Mah. Bağdat Cad. Çiçek Apt. No: 173/7 Kadıköy - İSTANBUL

Blefaroplasti, Göz Kapağı Estetiği

Estetik

Blefaroplasti, Göz Kapağı Estetiği; Yaşın ilerlemesi ve yerçekiminin etkisiyle üst ve alt göz kapağı derisinde gevşeme, fazlalık ve sarkma gözlenir. Bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ yastıkçıklarının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma söz konusu olabilir. Bu durum, estetik görünümün bozulmasıyla birlikte sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması neticesinde görmeyi de kısıtlayabilir. Blefaroplasti ile göz kapaklarındaki fazla deri, kas dokusu ve fıtıklaşmış yağ yastıkçıkları alınır. Böylelikle hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur.

Operasyon, ameliyathane şartlarında ve sedasyonun da eşlik edebileceği lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre üst ve alt göz kapakları ayrı ayrı opere edilebileceği gibi her iki göz kapağına aynı anda müdahale etmek de mümkündür.

Üst göz kapağında kapak katlantısı boyunca, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altına yerleştirilmesiyle operasyon izinin sadece dikkatli bakıldığında görünür halde olması sağlanır. Operasyon ortalama 1-1.5 saat sürer ve aynı gün eve çıkmak mümkündür. Operasyondan hemen akabinde başlanarak 24-48 saat süre ile aralıklı soğuk uygulama yapılarak şişlik ve morluklar azaltılabilir.

Operasyon sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz kapaklarında ödem (şişlik) ve ekimoz (morluk), gözlerde kuruluk, yanma, batma ve görme bulanıklığı gözlenebilir. Hasta operasyon sonrası erken dönemde gözünü tam olarak kapatamayabilir ve ışıktan rahatsız olabilir. Göz kapaklarındaki dikişler genellikle 5-7 gün sonra alınır.