info@malikabaci.com +90 533 134 71 32
Göztepe Mah. Bağdat Cad. Çiçek Apt. No: 173/7 Kadıköy - İSTANBUL

Rinoplasti, Burun Estetiği

Estetik

Rinoplasti, Dünya genelinde en sık uygulanan estetik cerrahi işlemlerden biridir. Bu operasyonla burnun boyutları, şekli ve fonksiyonu düzeltilebilmektedir. Burun şekli düzeltilerek burnun yüze oransal uyumu sağlanırken eş zamanlı olarak kıkırdak/kemik eğrilikleri veburun eti problemleri tedavi edilebilmektedir.

Rinoplasti ameliyatı, açık ve kapalı şekilde iki farklı yolla uygulanmaktadır. Bu iki yöntem arasındaki temel fark kesilerin konumlandırıldığı alanlardır. Açık teknikte burun ucu ile dudak arasında yer alan ve kolumella olarak adlandırılan yerden kesiler yapılarak burun ameliyatı yapılırken kapalı yöntemde bu kesiler burun deliklerinin içerisinden yapılır ancak kolumellada kesi yapılmaz. Her iki yöntemde de kesilerden sonra içeride uygulanan işlemler aynıdır. Kullanılan yöntemden bağımsız olarak rinoplasti ile dış görünüşünüz güzelleşebilir ve özgüveniniz artar. Ancak hayal edilen bazı görününüm ve durumların cerrahi olarak karşılığı olmayabilir. Karar verirken bu operasyondan beklentilerinizi ve neden bu operasyonu istediğinzi hekiminizle mutlaka paylaşıp kafanızdaki tüm soruları sorarak daha olumlu bir planlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Operasyon ile ilgili tüm tereddütlerinizi hekiminizle mutlaka paylaşın. Rinoplasti, plastik cerrahinin en zor ameliyatlarındandır. Deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde bile rinoplasti operasyonu sonrasında komplikasyon (istenmeyen sonuç) riskinin mevcut olduğu her zaman akılda tutulmalıdır. Başlıca komplikasyonlara örnek olarak enfeksiyon, burun kanaması, anesteziye karşı reaksiyon, nefes almada güçlük ve burun ucunda düşme, burun deliklerinde asimetri, burun sırtında kemerli yapının sebat etmesi gibi deformasyonlar verilebilir. Literatürdeki geniş serilerde, her 100 vakanın 5-10'unda revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulduğu bildirilmektedir.

Her estetik cerrahi işlemde olduğu gibi başarılı geçen rinoplasti operasyonu sonrasında elde edilen psikososyal ve fonksiyonel kazanımlar kişinin yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında kaydedilen her gelişmenin bu kazanımları nitelik ve nicelik olarak daha yükseklere çıkarabilmek adına olduğu unutulmamalıdır.