info@malikabaci.com +90 533 134 71 32
Göztepe Mah. Bağdat Cad. Çiçek Apt. No: 173/7 Kadıköy - İSTANBUL

Botoks

Estetik

Botoks Nedir? Estetik alanında, bir devrim sayılabilir. Özelllikle alın ve göz çevresinde, kırışıklıkların giderilmesinde başarısı cerrahi uygulamalardan bile üstün. Dünyada en çok uygulanan estetik işlemlerden biri olduğu söylenebilir.Uygulama alanları giderek gelişiyor. Başta koltuk altı terlemesi olmak üzere, terleme tedavisi, dudak çevresi kırışıklıkları, boyundaki çizgiler, göz çevresi ve alınla birlikte en sık uygulama alanlarıdır.

Botoks Kimlere Uygulanır? Kırışıklık tedavisinde bir alt ve üst yaş sınırı belirlemek güçtür. Daha çok , rahatsız edici oranda kırışıklıklar varsa, 20’li yaşlarda bile Botoks uygulamalarına rastlamak mümkündür. Çok ileri yaşlarda, sadece botoks ile etkin bir sonuç sağlamak güç olsa da , yüz gençleştirme ameliyatları ile birlikte veya ameliyat yapılmadan sadece botoksla kısmen iyi sonuçlar alınabilir.

Botoks Nasıl Uygulanır? Ofis şartlarında, bir cilt temizliğini takiben uygulanacak alana, anestezik krem( uygulama bölgesini uyuşturan ) uygulanarak yapılabilir. Tolere edebilen kişilere anestezik krem uygulanması şart değildir. Uygulama noktaları, kişinin mimik yapması istenerek belirlenir ve gerekli dozlarda enjeksiyon yapılır.

Botoks Ne Zaman Etki Eder? Botoks, genellikle yapıldıktan 2. günden itibarenetkisini göstermeye başlar , ancak 1 hafta sonra etki tam olarak ortaya çıkar.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer? Botoksun etkisi 4 -6 ay civarında surer. Bu süre bazı kişilerde daha kısa, bazılarında ise daha uzun sürebilir. Süre, uygulama dozundan daha çok genellikle ilacın vücut tarafından metabolize edilme özelliğiyle ilgilidir.

Botokstan Sonra Nelere dikkat edilmeli? Bu konuda, çoğu bilimsel temele dayanmayan bazı kısıtlamalar duyabilirsiniz. Öne eğilmeyin, spor yapmayın gibi. Ancak, ilacın enjeksiyonundan sonra gerçekten olumsuzluğa yol açtığı kanıtlanmış bir aktivite saptanmamıştır. İlk, bir kaç saat, ilacın yayılmasını kolaylaştıracak şekilde, uygulama bölgesine masaj yapılmaması yeterlidir.

Botoks Sonrası Ne Gibi Olumsuzluklar Görülebilir? Botoksuygulamarının büyük oranda iyi sonuç verdiğini görüyoruz. Ancak hiç sorunla karşılaşılmadığını söylemek gerçekçi olmaz. Bazen, küçük gibi görünen, ancak başa geldiğinde gerçekten sıkıcı olabilen durumlar var. Bunlar nelerdir?

Botoksun Tutmaması: Az sayıda da olsa, botoks yaptırdıktan sonra hiç bir değişiklikle karşılaşmadığını söyleyen kişilerle karşılaşmak mümkün. Bunun muhtemel nedenleri; ilacın üretiminde bazı sorunlar, ilacın hazırlanışı veya saklanması sırasında oluşabilen aksaklıklar, yanlış enjeksiyon teknikleri, beklemiş ilaç kullanımı olabilir. Çok nadiren, yaklaşık % 5 -10 kişide, ilacın hazırlanışında kullanılan A tipi toksine direnç olabilmekte. Bu durumda, daha az üretilen B tipi toksinle hazırlanmış ilacı temin edip kullanmak gerekiyor.

Botoks uygulamasından sonra asimetri görülmesi: Daha çok, önceden mevcut bir asimetriye dikkat edilmemesi veya uygulama sırasında doz ve enjeksiyon yerlerine özen gösterilmemesi nedeniyle olabilir. Genellikle, uygulamadan 2 hafta sonra ilave enjeksiyonlarla düzeltilebilir.

Botoksun etkisinin çabuk geçmesi: Bu oldukça ilginç ve karmaşık bir durum. Dozla ilgili olduğunu düşündüğümüz ama bilimsel olarak açıklayamadığımız bir sorun. Genellikle, ilacın ilk 4 ay daha etkin olmak üzere 6 aya kadar etkisini sürdürmesini beklerken bazı kişilerde çok daha erken ilacın etkisinin azaldığına şahit oluyoruz. Burada, ilacın daha çabuk yıkılmasına yol açan bir kimyasal süreçten söz edilebilir. Bu nedenle, ilacın etkisinin herkeste aynı olmadığını, bazı kişilerde daha çabuk yıkılabileceğini bilmekte fayda var.

Botokstan sonra kaşların aşırı kalkması: Burada çok kişisel beklentiler olduğunu belirtmek gerekir. Bazı kişiler, çok doğal bir sonucu beklerken, bazıları tek bir kırışıklık bile görmeye tahammül edemiyorlar. O nedenle, doz ve enjeksiyon teknikleri kişiden kişiye farklılık göstermelidir. Kaşların yükselmesinin istenip istenmediği, hafif mimik kontrolünün arzu edilip edilmediğini önceden konuşmakta yarar var. Kaşlarda istenmeyen bir aşırı kalkıklık durumunda, ilave dozlarla bir düzenleme yapmak mümkün. Şüphesiz ilk uygulamada maksimum özen ve beklentilerin konuşulması çok yararlı.

Botokstan sonra göz kapağında düşüklük: Oldukça nadir bir durum. Uygulamada tecrübe arttıkça rastlanma olasılığı düşüyor. Bazen, çok sık ve aşırı dozlarda uygulandığında da rastlamak mümkün. Genellikle, kendiliğinden zamanla düzeliyor. Bazan, özel bir damla bulguların azalmasına yardımcı olabiliyor.

!!!!!!!! Uyarılar: Botoks uygulaması basit gibi görünen , ancak içinde önemli detaylar barındıran bir teknik. Bence, kuaför, güzellik salonu gibi yerlerde, tıp eğitimi, almamış, hatta, plastik cerrah ve dermatologlar dışında doktor bile olunsa kullanılmaması gerken bir teknik. Ayrıca, bilinen ve yasal kaynaklar dışında, bavul turizmi ile getirilen ve kaynağı belirsiz ürünlerden kaçınmak gereklidir.